Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiği Almalı Mıyım?
Yaz Lastiği Almalı Mıyım?

Çoğu kişi kış lastiklerini veya dört mevsim lastiklerini duymuştur, ancak insanlar nadiren yaz lastiklerinden bahseder.

Yaz Lastikleri Nedir?

Genellikle performans lastikleri olarak adlandırılan yaz lastikleri daha hafiftir ve daha sıcak havalarda zeminle daha fazla temas eden daha yumuşak bir kauçuktan yapılmıştır.

Dört mevsim lastikleri normalde ortalama bir lastik alıcısı için tavsiye edilse de, nerede yaşadığınıza ve lastiklerinizden ne elde etmek istediğinize bağlı olarak yaz lastikleri harika bir seçenektir. Yaz lastikleri genellikle daha büyük diş bloklarına sahiptir ve bu da onların ortalama lastik setinden daha iyi yol tutuşuna sahip olmasını sağlar.

Hava iklim

Yaşadığınız yer ve bulunduğunuz yerin olağan hava koşulları, hangi tip lastikleri satın almanız gerektiğine karar vermede her zaman bir rol oynamalıdır.

Havanın sürekli olarak sıcak olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, muhtemelen yaz lastiği satın almayı düşünmek akıllıca olacaktır. Ayrıca, kendinizi yağmurda çok sık araç kullanırken buluyorsanız, bu da yaz lastiği satın almanız için bir neden olabilir. Büyük sırt blokları nedeniyle yaz lastikleri, yağmurda veya bineceğiniz herhangi bir şık caddede yol tutuşu için harikadır.

Performansa Dayalı

Yukarıda bahsedildiği gibi, yaz lastikleri genellikle “performans lastikleri” olarak adlandırılır. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya ilkbahar ve yaz ayları dışında nadiren kullandığınız bir aracınız varsa yaz lastikleri tam size göre olabilir. Hız ve çeviklik arıyorsanız, yaz lastikleri harika bir seçenektir. Ancak, bu yalnızca doğru iklimde doğrudur, bu nedenle dikkatli olun.

Yaz lastikleri harika dönüşler yapabilir ve doğru koşullarda inanılmaz derecede iyi performans gösterme yetenekleri nedeniyle genellikle McLaren gibi süper otomobillerde kullanılır. Bununla birlikte, 8 derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanıldığında, yaz lastiklerinin en yüksek performanstan çok hızlı bir şekilde tehlikeli hale gelebileceğini belirtmekte fayda var.

Yaz Lastiği Almalı mıyım?

Neredeyse her zaman sıcak olan bir iklimde yaşıyorsanız, yaz lastikleri sizin için çok uygun olabilir. Sığ, geniş sırt blokları ile yaz lastikleri, ortalama lastik setinizden çok daha hızlı ve çevik hareket edebilir. Yaz lastikleri verimli viraj alma ve frenleme özelliklerine sahiptir, bu nedenle hızlı, çevik sürüşü seven biriyseniz, yaz lastikleri sizin için mükemmel olabilir!

Yaz lastiği satın alma kararınızı etkileyebilecek bir başka neden de, aracınızı sürdüğünüz yağmur miktarıdır. Lastik sırtı bloklarının oluşturulma şekli nedeniyle, yaz lastikleri, spor performans arabalarında yağmurun yoğun olduğu iklimler için harikadır.

Genel olarak, yaz lastiği satın almayı seçmek, gerçekten yaşadığınız yere ve bu tür yüksek performanslı lastikleri seçme nedeninize bağlıdır. Yaşam tarzınız, konumunuz ve aracınız yaz lastiklerinin kullanım amacına uygun olduğu sürece harika bir seçimdir. Bununla birlikte, performans lastiklerini seçme gerekçenizin, onların yapmanıza izin verecekleriyle örtüşmediğini düşünüyorsanız, dört mevsim lastiklerini veya diğer lastik türlerini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Lastik satın almadan önce bir uzmana danışın ve seçeneklerinizi tartışın.