Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiği Çeşitleri Nelerdir?
Yaz Lastiği Çeşitleri Nelerdir?

Yaz lastikleri aynı zamanda performans lastikleri olarak da bilinir çünkü bunlar yüksek performanslı araçlar, hız için tasarlanmıştır ve en çok kuru yollar için uygundur. Virajlarda çeviklik ve hızlı yanıt verme yeteneği sunmak için yapılmıştır. Yaz lastikleri, yüksek hızlarda sürerken çok önemli olan maksimum yol tutuşunu sağlamak için optimize edilmiş sırt desenlerine ve bileşiklere sahiptir. Yaz lastiklerindeki özel sırt bileşenleri, daha iyi çekiş ve stabilite için esnek olacak şekilde tasarlanmıştır.

Neden Yaz Lastiği Almalısınız?

Hem kuru hem de ıslak yollarda kusursuz performans sundukları için yaz lastiklerini bu tür hava koşulları için satın almalısınız. Yaz lastiklerindeki sırt tasarımları, dört mevsim lastiklerine kıyasla yüksek hızlarda suda kızaklamayı önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, aracın güvenliğini ve yol tutuşunu iyileştiren frenlere ve direksiyona daha hızlı yanıt verilmesiyle sonuçlanır. Yüksek performanslı bir araç kullanıyorsanız ve mükemmel tepki, viraj alma ve daha iyi frenleme özellikleri arıyorsanız, kesinlikle yaz lastiği satın almalısınız.

Yaz Lastiği Çeşitleri Nelerdir?

Yaz lastikleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırılabilir. Piyasada bulunan çeşitli yaz lastiklerinden bazıları şunlardır: 

A. Grand Touring Yaz Lastikleri

Grand Touring Yaz lastikleri, kuru ve ıslak zeminde iyi çekiş ve konforlu bir sürüş sağlamak üzere tasarlanmıştır. Standart tur lastiklerine kıyasla daha iyi kullanım ve yüksek hız özellikleri sunarlar. Ancak kış şartlarında önerilmemektedir.

B. Karayolu Kaburgası Yaz

Otoyol Rib Yaz lastikleri, kamyonlar, kamyonetler, spor arazi araçları veya karavanlar gibi ağır hizmet araçlarınız için özel olarak tasarlanmış yivli tip sırt desenlerine sahiptir. Düzgün çalışırlar ve ıslak ve kuru yollarda eşit aşınma, düşük gürültü ve iyi çekiş sunarlar.

C. Olağanüstü Performans Yaz Lastikleri

Ekstrem performans yaz lastikleri, aşırı kuru yol tutuşu için özel olarak tasarlanmıştır ve konfor, ıslak çekiş sağlamaz ve daha kısa diş ömrüne sahiptir. Bu lastikler, ciddi sürüş için yüksek hız yetenekleri sunmak üzere agresif bileşikler ve güçlendirilmiş yapı ile büyük blok sırt desenleriyle özel olarak tasarlanmıştır.

D. Maksimum Performans Yaz Lastikleri

Maksimum Performans Yaz lastikleri, ıslak ve kuru koşullarda iyi çekiş ve makul diş aşınması sağlar. Kış koşulları için tasarlanmamıştır.

E. Ultra Yüksek Performanslı Yaz Lastikleri

Oldukça konforlu bir sürüş ve sırt ömrü ile ıslak ve kuru koşullarda çevik kullanım için tasarlanmıştır. Bu düşük profilli lastikler yalnızca ıslak ve kuru koşullarda keskin bir direksiyon tepkisi sağlamak üzere tasarlandığından, kar veya buz için tasarlanmamıştır.

F. Yüksek Performanslı Yaz Lastikleri

Yüksek performanslı yaz lastikleri, ıslak ve kuru koşullarda iyi yol tutuşu sunmak üzere tasarlanmıştır. Kar veya buz için tasarlanmamıştır. Ayrıca, kabul edilebilir sırt aşınmasına sahiptirler.

G. Cadde/Spor Kamyon Yaz Lastikleri

Geniş, düşük profilli ve büyük çaplı olarak tasarlanan bu parçalar, aracın görünümünü güzelleştirir ve kuru ve ıslak koşullarda harika performans gösterir. Sokak/Spor Kamyon yaz lastikleri kışlar için tasarlanmamıştır.