Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiği İle Dört Mevsim Lastik Farkı
Yaz Lastiği İle Dört Mevsim Lastik Farkı

"Yaz" ve "Dört Mevsim", lastiklerin çalışması amaçlanan koşulları açıklayan tanımlamalardır. Yaz lastiklerinin sırt tasarımı genellikle daha az kanala, geniş sırt bloklarına ve sert yan duvarlara sahiptir ve bunların tümü çekişi ve dengeyi geliştirmeye çalışır; bu özellikleri, donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda gelişen özel bir kauçuk bileşiği ile birleştirmek, benzersiz performans gösteren bir lastikle sonuçlanır. Sıcak mevsimlerde performans. Yaz lastikleri, dört mevsim lastiklerine göre spor otomobillerde çok daha fazla tercih ediliyor.

Buna karşılık kış lastikleri, çamur ve suyu lastik ile kaldırım arasından tahliye etmeye çalışan çok daha fazla sırt bloğuna ve yivlere sahiptir. Ayrıca 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda esnek kalacak bir kauçuk bileşiğe sahiptirler.

Her iki lastikte de kullanılan hamurlar ve sırt tasarımları, diğer lastiklerin ayarlarında pratik olmalarını gerçekten engelliyor. Yaz lastikleri sertleşecek ve kışın dondurucu soğukları ve çamuruyla başa çıkamayacak, kış lastikleri ise daha sıcak ortamlarda yaz lastikleriyle rekabet edecek kadar ısırma sunmayacaktır.

Dört mevsim lastikleri, ikisi arasındaki boşluğu kapatmak için çalışır. Her iki ayarı da iyi idare edecek bir bileşik ve sırt deseni tasarımı kullanıyorlar. Bu onları, kendilerini tüm yıl boyunca idare edecek bir takım lastiğe yatırım yaparak kendilerini lastikçiye gitmekten kurtarmak isteyen insanlar için görünüşte ideal bir seçim yapıyor, değil mi?

Dört mevsim lastiklerinin, çok çeşitli koşulların üstesinden geleceği için kış lastiklerinden veya yaz lastiklerinden daha üstün olduğu sonucuna varmak kolaydır. Kesinlikle yerlerine sahip olsalar da, lastik teorisi denen bir şey dikkate alınmalıdır.

Lastik teorisi bize lastik tasarımının her zaman dengeleyici bir eylem olduğunu söyler. Kısacası, bir lastiğin performansını bir şekilde artırmak, başka bir şekilde azaltmaktır. Örneğin, bir yaz lastiğinin daha sert yanağı stabiliteyi ve çekişi artırır, ancak konforu azaltır.

Dört mevsim lastikleri söz konusu olduğunda, tüm koşulların üstesinden gelme yeteneği, bunların bir tanesinde gerçekten üstün olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, hem kış hem de yaz aylarında tutarlı bir performans sunabilecek olsalar da, uygun ayarlarında katı kış ve yaz lastikleri seçenekleriyle yine de daha iyi performans göstereceklerdir. Başka bir deyişle, en başından tehlikeye atılırlar.

Çoğu koşulda çoğu sürücü için bu tamamen kötü bir şey değil. Dört mevsim lastikleri, tonlarca insanın işini halleder. Ancak daha aşırı hava koşulları ve daha aşırı arabalar, daha özel kauçuk setlerini gerektirir.