Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiği Tek Mevsimlik midir?
Yaz Lastiği Tek Mevsimlik midir?

Dört mevsim lastikleri veya daha doğrusu üç mevsim lastikleri, dünyadaki sürücüler için soğuk kış koşulları dışında her koşulda en popüler seçimdir. Dört mevsimler, yeni bir araç satın aldığınızda genellikle üretici tarafından takılır ve çoğu koşulda uzun ömür, konfor, çekiş ve kavrama ve iyi yakıt ekonomisi için düşük yuvarlanma direnci başta olmak üzere özellikler dengesi göz önünde bulundurularak tasarlanır.

Tipik dört mevsim özellikleri arasında, ıslak ve ılıman kış koşullarında çekiş ve kavrama sağlamak için sırt desenindeki oluklar ve kanallar (küçük kesikler), uzun bir çalışma ömrü sağlamak için derin bir diş derinliği ve daha sert hamur ve düşük gürültü ve rahat bir sürüş yer alır. rahat seyir için.

Yaz lastikleri çok daha uzman bir üründür ve genellikle ultra yüksek performans (UHP) lastikleri olarak satılır. Yaz veya UHP lastiğinin kesin bir tanımı yoktur ve en yeni dört mevsim lastiklerinin dört mevsim ve kış arasındaki sınırları bulanıklaştırması gibi, yüksek performanslı dört mevsim lastiklerinin yükselişiyle durum karmaşık hale geldi.

Yaz lastikleri ve dört mevsim lastikleri arasındaki farklar nedir?

Dengeli koşullar için dört mevsim, ıslak veya kuru için yaz lastikleri

Dört mevsim lastikleri size birçok koşulda dengeli performans sunmak üzere tasarlanmıştır, ancak yaz veya UHP lastikleri özellikle ıslak veya kuru için tasarlanmıştır, böylece lastiğin yol tutuşu ve viraj alma performansı olan gerçek ihtiyaçlarına odaklanabilirsiniz.

Bir dört mevsim, çok fazla ısı ürettiği bir pist için harika olmayabilir, ancak bir UHP'nin daha büyük sırt elemanları, kuru zeminde daha hassas direksiyon hissi ve daha iyi yol tutuş için daha geniş bir temas alanı oluşturur. Ayrıca, suyu tahliye etmeye ve suda kızaklamayı azaltmaya yardımcı olmak için lastiğin etrafında geniş kanallara sahiptirler. Bazı UHP lastikleri, daha az diş derinliğine sahip oldukları ve suyu daha iyi tahliye edebildikleri için ıslak koşullarda dört mevsim lastiklerinden daha iyidir.