Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiği Ve Dört Mevsim Lastik Karşılaştırma

Yaz Lastiği Ve Dört Mevsim Lastik Karşılaştırma

Her iki lastik arasındaki farkların doğru anlaşılması, yapılacak seçim açısından önem taşıyor. Detayları öğrendikçe hangisinin tercih edileceğini bilmek, sürüş güveliği ve konforu açısından gerekli oluyor.

Lastik karşılaştırma yapılırken mevsim tek başına bir kriter değil; aracın model özellikleri ve firma tavsiyeleri de göz önünde bulundurulmalı. Yaşanılan coğrafyanın yol ve iklim koşulları bile lastik seçimini etkiliyor. Kış lastiğinin kullanım koşulları ve özellikleri çok net olduğundan yaz ve dört mevsim karşılaştırması yapıyoruz.

YAZ LASTİĞİ

Yaz lastiği, aracınıza çeviklik ve hız sağlar. Yüksek performanslı araç modelleri için ilk tercih olur. Diğer lastiklere göre hızlı tepki gösterir. Farklı sırt deseni ve kauçuk bileşeni ile viraj ve fren performansı daha hassas ve yüksektir. Yaz lastiğinde kauçuk üzerinde oluk sayısı daha az olduğundan yol tutuşu daha fazladır. Kullanılan malzemenin bileşeni, esneklik ve çekiş gücü sunacak biçimde üretilir. Diş derinliği çok olmadığı için araç zorlandığında bile dengeyi sağlar.

Jant çapı, kesit genişliği, hızlanma kabiliyeti gibi özellikler sayesinde yaz lastiği, spor model araçların performansı için uygundur. Su tahliyesini kolaylaştıran desen yapısı ile yazın ıslak zeminde maksimum performans sergiler. Lastik karşılaştırma yapabilmek için özellikleri sıralayalım:

  • Fren ve viraj açısından yüksek performans sağlar.
  • Çentik sayısı diğer lastiklere göre daha azdır.
  • Islak zeminlerde su tahliyesi ile kaymayı engeller.
  • Daha geniş alanda yol tutuş gösterir.
  • Hızlı ve atak tepkiye sahiptir.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda yaz lastiği, hız isteyenler için idealdir diyebiliriz.

DÖRT MEVSİM LASTİK

Bu lastik çeşidi, ıslak veya kuru zeminde normal bir performans sergiler. Ayrıca ek özellik olarak kar koşullarında da araca bir miktar çekiş gücü sağlar. Orta derinlikteki diş seviyesiyle kış lastiğine göre daha uzun bir ömür sergiler. Daha ziyade ekonomi sınıfı araçlarda ve hafif ticari araçlarda tercih edilerek; devamlı lastik değişimi gerekliliğini ortadan kaldırır.

Dört mevsim lastik, ağır kış şartları haricinde tüm iklim koşullarına uyum sağlar. Fakat yol tutuş, viraj ve fren açısından yüksek bir performans beklenmemelidir. Seri ve hızlı olmasını istediğiniz araçlar için olumsuz bir tercih olabilir. Bu lastiğin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Islak, kuru ve hafif kar yağışlı zeminlere uyum sağlar.
  • Diş yapısındaki derinlik orta seviyededir.
  • Ağır kar koşullarında kullanılmazsa uzun ömürlü bir lastik çeşididir.
  • Ekonomi sınıfı araçlarda zorlama yapmadan uygun performans sergiler.

Her iki lastik çeşidinin özelliklerine bakıldığında aslında birbirinden çok farklı olduklarını görebiliyoruz. Lastik karşılaştırma yapıldığında yaz lastiklerini hız, yol tutuş ve yüksek performans gerektiren araçlarda seçiyoruz. Dört mevsim lastikleri ise daha ekonomik araçlarda, performanstan ziyade uzun ömür ve her hava koşulunda kullanılabilmesi açısından tercih ediyoruz.