Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastikleri; Diğer Adıyla Performans Lastikleri
Yaz Lastikleri; Diğer Adıyla Performans Lastikleri

Yaz, ilkbahar ya da sonbahar—dört mevsim lastikleri, yıl boyu yollarda cesur olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır! Islak, kuru ve karla kaplı yollarda çekiş sağlamak için tasarlandılar. Ancak, kışın sık sık buz, kar ve sulu karla dolu bir bölgede yaşıyorsanız, muhtemelen dört mevsim lastiklerinin sağladığından daha fazla soğuk hava özelliğine ihtiyacınız olacaktır.

Dört mevsim lastiklerinde özel olarak tasarlanmış oluklar, ıslak yollarda tutuşu iyileştirmek için suyu dağıtmaya yardımcı olur. Hafif karla daha iyi başa çıkabilmek için, dört mevsim lastiklerinde daha büyük sırt blokları içinde yüzlerce küçük, nispeten sığ yarık bulunur. Bu yarıklar, yivler olarak bilinir ve buzlu koşullarda çekişi iyileştirmek için lastiğin yol yüzeyiyle temasını artırmayı amaçlar.

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri, ıslak ve kuru koşullarda pist kalitesinde performans sunar. Sağlam bir çekiş, yol tutuşu ve düşük yol gürültüsü karışımı sağlamak üzere tasarlandılar ve size bir şampiyon gibi sürmek için bir yarış pistine ihtiyacınız olmadığını hatırlatıyorlar.

En önemlisi, yaz lastikleri mevsimin sıcağına dayanacak şekilde yapılmıştır, yani yüksek sıcaklıkların norm olduğu bir iklimde araç kullanıyorsanız yaz dışı lastiklerden daha uzun süre dayanırlar.

Yağmurlu günlerde veya sonrasında, yaz lastiği dişleri sürücülere direksiyon başında daha fazla kontrol sağlar. Kuru koşullarda, yaz lastikleri üstün yol tutuşu ve viraj alma sunmak için yapılmıştır. Adlandırmayla ilgili kısa bir not: Yaz lastikleri, performans lastiği kategorisine girer, bu nedenle bazen bu şekilde anılırlar. Ancak performans lastikleri yaz, kış ve dört mevsim tasarımlarında gelebilir. Bu nedenle, tüm yaz lastikleri performans kategorisine girerken, tüm performans lastikleri yaz mevsimi için tasarlanmamıştır.

Kış lastiği

Kış lastikleri, bir yerden başka bir yere, örneğin evden işe, buz, kar veya sulu karla kaplı yollarda kaymadan ve kaymadan gidebilmenizi sağlar.

Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran üç şey vardır: kauçuk bileşimi, diş derinliği ve deseni ve ısırma kenarları.

1. Kauçuk Bileşimi: Özel bir kauçuk, soğuk havalarda kış lastiklerine avantaj sağlar. Bu kauçuk, yumuşak ve esnek kalır, böylece termometre düştüğünde lastikleriniz hala yol tutuş ve çekiş kabiliyetine sahiptir. Buna karşılık, kışlık olmayan lastiklerdeki kauçuk, soğuk havalarda sertleşme eğilimi gösterir ve bu da tutuşun azalmasına neden olur.

Ancak soğukta çok yardımcı olan kauçuk bileşimi, daha sıcak aylarda sürülürse kış lastiklerinin daha çabuk aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle, kışın en kötü günleri gelip geçtikten sonra dört mevsim veya yaz lastiklerine geri dönmek en iyisidir. Kış lastikleri, kış sıcaklıklarının düzenli olarak 8 C veya altına düştüğü araçlar için idealdir. Sıcaklıklar sürekli olarak 8 C'nin üzerinde olduğunda kış lastiklerinizi depoya koyun.

2. Diş Derinliği ve Deseni: Kış lastiklerinin daha derin diş derinlikleri, karlı yollarda çekişi artırır ve kar birikimini azaltır. Ayrıca, kış lastiklerinin hassas kesimli sırt desenleri veya oluklar, suyu sırt boyunca ve lastikten uzağa iterek suda kızaklamayı durdurmaya yardımcı olur.

3. Isıran Kenarlar: Kış lastiklerinin sırtını kaplayan derin, zig-zag oluklar, karlı veya buzlu yollarda daha iyi yol tutuşu sağlayan “ısıran kenarlar” görevi görür.

Ön veya arka aksa yalnızca iki kış lastiği takmanın tehlikeli olabileceğini unutmayın. Farklı lastik türleri farklı çekiş seviyeleri sunduğundan, yalnızca iki kış lastiği takmak aracınızın ön ve arka çekişi arasında bir dengesizliğe neden olabilir ve bu da kontrolü kaybetme olasılığınızı artırır. Bir aracın arka aksına kış lastikleri takılıysa, bunların ön dingile de takılması şiddetle tavsiye edilir.

Bir araçtaki tüm kış lastiklerinin aynı hız derecesine sahip olması da önemlidir. Hız derecelendirmeleri, lastiklerin farklı hızlarda direksiyon ve durma yeteneklerinin bir göstergesidir. Farklı hız değerlerine sahip lastikleriniz varsa, hızlanmaya farklı tepki verirler. Bu duruma kalın bir kar ve buz tabakası ekleyin ve ciddi bir güvenlik tehlikesine sahipsiniz!