Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastikleri Hakkında Az Bilinen Gerçekler
Yaz Lastikleri Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Yaz lastikleri veya ultra yüksek performans lastikleri olarak bilinirler ve kuru havalarda aracınızın çekişini artırmanın ve daha yüksek hızları kullanmanın etkili bir yoludur.

Kauçuk Üreticileri Derneği'ne göre, yaz lastiğini neyin oluşturduğuna dair bir endüstri standardı yoktur, ancak genellikle nemi emerler, yolu iyi kavrarlar ve soğuk havada sürüş için formüle edilmiş lastiklerden daha yumuşaktırlar. Yaz lastikleri yüksek hız için tasarlanma eğilimindedir, sıcak hava için değil, ısı için yapılmış olmaları gerekir ve hız bir lastikte ısı yaratır.

Ulusal Lastik Güvenliği Haftası Haziran'a denk geliyor ve Kauçuk Üreticileri Derneği, sürücülere hangi lastiklere sahip olurlarsa olsunlar uygun basınca şişirilmeleri gerektiğini hatırlatma fırsatını kullanıyor. İdeal basınç, sürücü tarafı kapısının iç kısmında bulunabilir ve her ay kontrol edilmelidir.

Yaz lastikleri, daha yumuşak kauçuktan üretilmiştir ve suyu dağıtmaya ve suda kaymayı önlemeye yardımcı olmak için geniş oluklar içerir. Lastikleri yaz aylarında bu kadar harika bir seçim haline getiren mühendislik, onları soğuk havalarda ideal olmaktan çıkaran şeydir. Yaz lastiklerini sıcakta dövülebilir yapan yumuşak kauçuk bileşikleri, onları soğuk havalarda daha sert yapan şeydir.

Dört mevsim ve ultra yüksek performanslı lastikler bazen yönlü olarak tasarlanırlar, yani tek yönde dönecek veya yuvarlanacak şekilde üretilirler ve yalnızca bir tarafa takılabilirler. Yalnızca araç üreticisi tarafından tavsiye edildiğinde zorunludurlar.

Yüksek performanslı sürüş için tasarlanmış lastikleri kullanarak tutuşu iyileştirin. Bu tip lastikler genellikle yaz lastikleri veya ultra yüksek performans lastikleri olarak bilinir. Sürüş gereksinimlerinizi karşılayan bir lastik seçin. Yaz lastikleri tipik olarak daha yumuşak bir bileşime, düşük profile ve daha geniş dişlere sahiptir. Yaz lastikleri söz konusu olduğunda endüstri standardı yoktur - her üreticinin kendi tanımı ve özellikleri vardır. Islak, kaygan veya buzlu yollarda yaz lastiklerini kullanırken dikkatli sürün. Bileşikler ve lastik yapısı kuru koşullar için tasarlanmıştır. Yaz lastiklerinizin dört mevsim lastik sırtına göre daha kısa bir ömre sahip olmasını bekleyin. Yaz lastiklerinde bulunan daha yumuşak kauçuk, daha iyi kavrama sağlar, ancak diş ömrünü kısaltır. Yalnızca belirli bir yönde yuvarlanmak üzere tasarlanmış dişlere sahip yönlü lastikleriniz olup olmadığını öğrenin. Yönlü lastikleri yalnızca yönlü lastiklerle değiştirin.