Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastikleri Hakkında En Çok Sorulan Sorular
Yaz Lastikleri Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Yaz lastikleri yağmurda iyi midir?

Cevap şudur: Yaz lastikleri yağmurda veya yağışlı havalarda mükemmeldir. Yaz lastiklerini oluşturan bileşenler, normal lastiklerden daha esnek olma eğilimindedir ve lastiklerin sıcak yaz günlerinde olduğu kadar ıslak ve yağmurlu koşullarda da gerçekten yola tutunmasını sağlamaya yardımcı olur. Diş derinliği, yaz lastiklerinin yağmurlu bir günde iyi çalışmasına yardımcı olmak için de önemli bir bileşen olacaktır. Daha fazla diş derinliğine sahip daha yeni lastikler etkili bir performans gösterme eğilimindedir ve daha az diş derinliğine sahip eski lastikler yağmurda daha kötü performans gösterme eğilimindedir.

Yaz lastikleri, ani bir sağanak yağışla karşılaştığınızda, tehlikeli durumlardan kaçınmak için lastiklerin suyu daha hızlı serbest bırakması için, dişlerde ve dişlerde su birikmesini önleyen özel olarak tasarlanmış dişlere sahiptir. Yaz lastiklerinin yağmur için en iyi lastik olarak kabul edilmesinin nedeni budur.

Yaz lastiklerini kışın kullanırsam ne olur?

Buz ve kar içermeyen kuru yollarda bile kış, daha soğuk sıcaklıklar getirir. Yaz lastikleri soğuk havalarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Lastik sertleşecektir. Yaz lastikleri daha düşük yuvarlanma direncine sahiptir ve üzerlerinde kullanılan kauçuk bileşimi, ısındıkça ve sertleştikçe daha yüksek sıcaklıklarda yumuşar ve daha iyi performans gösterir.

Ancak havalar soğudukça ve sıcaklıklar düştükçe yaz lastiklerindeki kauçuk sertleşir ve çok daha az çekiş sağlar. Bu durumda dört mevsim lastikleri sizin için mükemmel bir çözümdür. İyi yol tutuş sağlarlar ve kuru ve ıslak yüzeylerde iyi frenleme performansına sahiptirler.

Kış aylarında yaz lastikleri nasıl saklanır?

Lastikler, sıcak veya soğuk havalarda koruyucu bir örtü ile bile açık havada saklanmamalıdır. Mevsim değiştiğinde başka lastikleri kullanmak isteyeceksiniz: kış veya dört mevsim lastikleri, yaz lastiklerini kullanılmadıkları zamanlarda saklamayı düşünmeniz gerekir. İşte nasıl yapılacağı:

Adım 1: Lastiği temizleyin.

Lastik sırtındaki taşları çıkarın, lastikleri suyla yıkayın ve kurumaya bırakın. Kauçuğun kurumasını önlemek için onlara özel bir bileşik uygulayın. Uygun bileşikler kullanmayın. Çünkü erken lastik aşınmasına yol açacaktır.

Adım 2: Depolama için uygun bir yer bulun.

Lastikler temiz, kuru ve iyi havalandırılmış bir yerde saklanmalıdır. Sıcaklık 10°C ile 20°C arasında olmalıdır. Lastiklerinizin güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun: ultraviyole. Çünkü kauçuğu tahrip edebilir. Hava nemi %50-60 arasında olmalıdır.

Adım 3: Lastikleri doğru şekilde konumlandırın

Lastikleri jantlarından sökmeden saklayacaksanız yatay olarak yerleştirecekseniz lastikleri üst üste istifleyebilirsiniz. Lastikleri jantsız saklarsanız, yatay olarak yerleştirmeyin veya asmayın, bu durum tutuşun bozulmasına ve diş aşınmasının hızlanmasına neden olabilir.

Adım 4: Özel saklama torbaları kullanın

Torbalar, lastikleri toz ve nemden korumaya yardımcı olacaktır. Sadece bu amaç için özel olarak yapılmış torbaları kullanın, çünkü normal plastik torbalar veya çöp kovaları içinde yoğuşma suyu birikebilir ve bu da lastiklerin hasar görmesine neden olabilir.

Adım 5: Lastiklerinizi dondan koruyun

Kışın lastikleri ısıtmalı odada muhafaza edemiyorsanız, onlara özel bir koruyucu madde uygulayın. Bu, düşük sıcaklık nedeniyle çatlamalarını önleyecektir.

Çözüm

Aracınız için hangi lastikleri seçmelisiniz? Sürüş koşullarınız için en iyi lastiği istiyorsanız. Yaz aylarında özel yaz lastiklerini kullanmalısınız. Ve kışın veya hafif karda, her zaman iyi bir tutuşa sahip olduklarından emin olmak için lastiklere ihtiyacınız vardır. Umarım makale, bir sonraki lastik satın alma kararınız hakkında bazı bilgiler sağlamıştır