Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiklerini Düşünmenin Tam Zamanı
Yaz Lastiklerini Düşünmenin Tam Zamanı

Hava sıcaklıkları kademeli olarak yükselmeye başladığından, yaz lastiklerini yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Lastik üreticisi Continental, “Yedi Derece Kuralı”nın uygulanmasını tavsiye ediyor: Dış hava sıcaklıkları yaklaşık 7°C'ye yükseldiğinde, yaz lastikleri eski günlerine geri döner. Bununla birlikte, sürücüler sabah ve akşam sıcaklıklarının hala bu seviyenin çok altında olabileceğini hatırlamakta fayda var. Ancak hangi yönergeyi uygularsanız uygulayın, lastik satıcınızla veya yerel garajınızdan ne kadar erken randevu alırsanız, hızlı ve rahat bir tekerlek değiştirme şansınız o kadar artar.

Koronavirüs nedeniyle uygulanan güvenlik önlemleri göz önüne alındığında, Aynı anda kaç müşteriye hizmet verileceği konusunda sınırlamalar olabilir ve montaj bölmelerinin sayısı kısıtlanabilir. Çok geç bırakın ve gecikmeleri hesaba katmanız gerekecek. Ve ilgili sayıları hafife almayın: Alman sürücülerin yaklaşık yüzde 80'i sezona uygun olarak lastiklerini düzenli olarak değiştiriyor.

Continental, Hannover'den lastik geliştirme mühendisi Andreas Schlenke, "Sıcaklıklar arttıkça fren mesafeleri de artıyor, yanal yönlendirme artık o kadar hassas değil ve kış lastikleri daha hızlı aşınıyor" diye uyarıyor.

Lastiklerini bir servise veya lastik bayisine değiştiren sürücüler, uzmanların lastikleri kontrol ettiğini, doğru taktığını ve gerekirse zaten değiştirme siparişi verdiğini bilerek gönül rahatlığıyla gidebilirler. Geçen yıl kullandığınız yaz lastiklerinin durumundan emin değilseniz, yapılacak en iyi şey Vergölst gibi bir lastik satıcısına danışmak veya tavsiye için yerel bir servise başvurmak. Ve şüphe durumunda, lastik sırtı şeridi ve blokların durumu hakkında bir uzman görüşü alın, çünkü yan duvarlar gibi bunlar da hiçbir hasar belirtisi göstermemelidir. Sürücüler, iş için doğru aletler olmadan kendi tekerleklerini değiştirmeye çalışmamalıdır: