Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiklerinin Artıları
Yaz Lastiklerinin Artıları

Performans, yaza özel lastikler için varoluş sebebidir. Yapışkan sırtları, büyük ayak izleri, hem kuru hem de ıslak yüzeylerde mükemmel kavrama, onları kaldırıma tork aktarmak için mükemmel bir seçim haline getirir.

Sportif, agresif, sürüşten hoşlanıyorsanız, sürüşünüzde bir dizi yaz lastiği size dört mevsim (A/S) lastikten daha iyi bir sürüş deneyimi sağlayacaktır. Ancak, tüm lastiklerde olduğu gibi, takaslar vardır. En büyüğünü birazdan ele alacağız.

Yaz Lastiği Nedir?

Lastikler genel olarak iki kategoriye ayrılabilir; her koşulda, dört mevsim ve her arazide iyi olduğunu iddia edenler ve kış veya kar, çamur ve yaz lastikleri gibi uzmanlaşmış olanlar. Gerçek şu ki, bu isimler, yeteneklerin doğru bir tanımından çok pazarlama içindir.

Peki onları özel yapan ne? Cevap, diğer lastiklerden daha "yapışkan" olan ve ona üstün çekiş sağlayan bir sırt bileşimidir. Lastik sırtı tasarımı başka bir farklılaştırıcıdır. Yaz lastiği dişlerinde daha az oluk ve yiv vardır, bu da kauçuğun aslında yolla çok daha fazla temas etmesine neden olur. Son olarak, yaz lastiklerinin yanakları tipik olarak diğer kauçuklardan daha serttir. Sert yan duvarlar, yanal G kuvvetlerine karşı daha fazla toleransa sahip olduğundan, lastiğe virajlarda daha iyi performans sağlar.

Yapışkan bileşik, kaplama ile gerçek temasta daha fazla kauçuğun ve eğrileri oymayı seven yanakların kombinasyonu, üstün performans özelliklerine sahip bir lastik oluşturur. İşte bu yüzden bu kadar çok spor arabada bulunurlar.

Yaz Lastiklerinin Artıları

Bunu açıklığa kavuşturalım. Yaz lastiği, araçlarını düzenli olarak piste çıkaran veya heyecanını virajlarda ve virajlı yollarda alan sürücüler içindir. Her gün işe gidip gelenler, yaz lastiklerinin sunduğu performanstan yararlanabilir, ancak "rutin" sürüş için daha ekonomik lastik çözümleri vardır.

Performanstan bahsetmişken:

Yapışkan bileşik sayesinde, yaz lastikleri hem kuru hem de ıslak zeminde olağanüstü hızlanma ve frenleme sağlar. Mevcut birkaç oluk, suyu verimli bir şekilde tahliye ederek yaz lastiklerini suda kızaklamaya daha az maruz bırakır. Palet sürücüleri, bu lastik üzerinde sürerken motorlarını serbest bırakabilir. Çoğu, diğer türlerden daha yüksek hız derecelerine sahiptir. Kaygan sırt, yolla buluşan daha fazla kauçuk ve daha sert yan duvarlar, daha az yuvarlanma direnci anlamına gelir ve bu da daha iyi yakıt ekonomisi anlamına gelir. Yaz lastiklerinin avantajları vardır ama en önemlisi, sürüşünüzün performans özelliklerini tamamlama ve en iyiyi ortaya çıkarma yeteneğine sahiptirler. Hızlanmayı optimize etmek, o Brembo frenlerini göstermek ya da o pahalı yarış ayarlı süspansiyonu tamamen kullanmak olsun.