Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiklerinin Avantajları ve Dezavantajları
Yaz Lastiklerinin Avantajları ve Dezavantajları

Yaz yaklaşırken, arabanızı en iyi durumda nasıl çalıştıracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Lastikler, aracınızın en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için en çok gözden kaçan anahtarlardan biridir. Performans lastikleri olarak da adlandırılan yaz lastikleri, sürücülerin arzuladıkları yeteneklere ulaşmalarına yardımcı olmak için genellikle daha sıcak aylarda veya iklimlerde kullanılır. Aşağıda, yaz lastiklerinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak üç artı ve eksiyi ele alıyoruz.

Avantajları

Denge: Lastik sırtındaki daha alçak oluklar nedeniyle yaz lastikleri hızlanma, frenleme ve viraj dönüşlerinde daha iyi yol tutuşu sunar.
Yağışlı Havada Daha İyi: Yaz lastiklerinin sırtını yapmak için kullanılan kauçuk bileşimi, ıslak yollarda daha iyi yol tutuş sağlar ve suda kızaklama riskini azaltır. Yakıt Ekonomisi: Yolda daha az sürtünme ve daha iyi enerji ekonomisi nedeniyle, doğru koşullarda kullanılan yaz lastikleri yakıt tasarrufunu artıracaktır.

Dezavantajları

Soğuk Havalarda Güvensiz: Testler, yaz lastiklerinin tehlikeli olduğunu ve 45 derecenin altındaki sıcaklıklarda sürülmemesi gerektiğini göstermiştir.
Lastik Dönüş Sınırlamaları: Eşsiz diş desenleri nedeniyle çoğu yaz lastiğinin dönüş seçenekleri sınırlıdır. Örneğin, ön lastikler döndürülebilir, ancak arka ve ön lastikler döndürülemez. Bu, sırtın daha hızlı aşınmasına neden olur. Gider: Yaz lastikleri soğuk havalarda yol tutuşu sağlamadığından, sıcaklığın 8 derecenin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız iki takım lastiğe ihtiyacınız olacaktır. İki takım lastik satın almak, bir takım dört mevsim lastiği satın almaktan daha pahalıdır.