Avrupa Lastik Continental
Yaz Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır?
Yaz Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır?

Çoğu sürücü nadiren yaz lastiklerinin ne kadar dayanacağını düşünür. Bazıları yaz lastiği ile dört mevsim lastiği arasındaki farkı bile anlayamaz. Yine de her zaman arabalarının yolda en iyi performansı göstermesini beklerler.

Yaz lastikleri kaç km dayanır?

Yaz lastikleri tipik olarak 100.000 km veya fazla kullanılmadığında 6-8 yıl dayanır. Bunu belirlemenin hızlı bir yolu, lastiklerinizin garantisini kontrol etmektir. Ardından, bu lastikleri değiştirdiğiniz tarih ve ardından tam sayıyı bileceksiniz.

Unutmayın, yaz lastiklerinize iyi bakmanız, kullanım sürelerinin uzamasına katkıda bulunur. Bu, lastikleriniz üzerindeki basıncı korumayı içerir. Ayrıca yaz lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin.

Özellikle uzun tatiller için seyahate çıkmadan önce.

Yaz lastiklerinizi yetersiz şişirilmiş halde bıraktığınızda, yalnızca yüksek yuvarlanma direncine sahip olmakla kalmazsınız. Ancak düşük yakıt verimliliğine de neden olurlar. Ayrıca yaz lastikleriniz daha hızlı aşınır. Yaz lastikleri genellikle dört mevsim lastiklerinden daha az yol sağlar. Bu nedenle, dört mevsim kullandığınızda, en iyi kilometre performansını beklemelisiniz. Öte yandan, yaz lastikleri daha fazla çekiş ve konforlu bir sürüş deneyimi sunar.

Yaz lastiklerinize iyi bakın. Sığ diş derinliklerine sahip olduklarını fark edeceksiniz. Bunun dışında yaz lastikleri geniş çevresel oluklara sahiptir. Suda kızaklamaya direnmek için suyu tahliye etmek için oradalar.

Yaz lastikleri fazla kullanılmadığında kaç yıl dayanır?

Yaz lastiklerinizi fazla kullanmazsanız size 6-8 yıl dayanabilir. Ancak bu iki şeye bağlı olacaktır: Birincisi, yaz lastiklerini nerede sakladığınız. İki, bölgenizdeki hava koşulları hakkında.

Yaz lastiklerinizi daha uzun süre dayanacak şekilde saklamak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

Yaz lastiklerinizi saklamadan önce temizleyin. Aşındırıcı lastik temizleyicileri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, yaz lastiklerinizi temizlemek için sadece sabun ve ılık su kullanın. Yaz lastiklerinizi güneşten koruyun. Doğrudan güneş ışığı erken bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yaz lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, en azından iç mekanlarda saklayın. Tercihen pencerelerden uzakta. Lastik kılıfları kullanmayı düşünün. Lastiklerinizi kapatmak için kullanabileceğiniz kılıflar bulunmaktadır. Yaz lastiklerinizi kuru koşullarda saklayın. Lastiklerinizi güvende tutmak için serin ve kuru bir ortam kullanın. Bir bodrum bu amaca çok iyi hizmet edebilir.

Aynı yaz lastiklerini on yıldan fazla kullanamazsınız. On yıldan fazla olduklarında, onları değiştirmelisiniz. Çoğunlukla, yaz lastiklerinizin üç yıldan fazla dayanmaması beklenir.Yine de, hayatınızı riske atmaktansa onları erken değiştirmek çok daha iyidir.

Yaz lastikleri diğer tiplere göre daha mı uzun ömürlüdür?

Bazı araç sahipleri, yaz lastiklerinin diğer lastiklerden daha uzun süre dayandığına inanır. Hiçbir şey gerçeklerden daha ileri olamaz. Yaz lastikleri daha sığ dişlere ve daha az oluğa sahiptir, bu nedenle oldukça hızlı aşınma eğilimindedirler.

Özetle, yaz lastikleri diğer lastiklerden daha hızlı aşınır. Neden? Çünkü yaz lastikleri yıllarca dayanmayacak şekilde tasarlanmıştır. Yaz lastikleri yaz aylarında çekiş ve iyi aşınma sağlarken, kış için uygun olmaları şart değildir. Kışın, yaz lastiklerinin kauçuğu sertleşme eğilimindedir. Bu nedenle, kışın çok daha hızlı yıpranırlar.

Yaz lastikleri ıslak ve kuru yüzeylerde optimum performans sunar. Örneğin, Ultra Yüksek Performanslı lastikler kuru ve ıslak yollarda olağanüstü çekiş sağlar. Yine de, Ultra Yüksek Performanslı yaz lastikleri diğer lastik türlerinden daha uzun ömürlü değildir.