Avrupa Lastik Continental
Çivili Lastik mi, Kış Lastiği mi?
Çivili Lastik mi, Kış Lastiği mi?

Bir lastiğin temel görevi, aracı kontrollü ve yolda tutmaktır. Kış lastikleri, düşük çekiş durumları için optimize edilmiş bir sırt desenine sahip olacaktır. Ayrıca sulu kar veya karı temizlemek için yeterli diş derinliğine sahip olmaları gerekir. (Bu, lastik dilinde "hacimsel bir sürüş olayıdır".) Son olarak, bir kış lastiğinin (göremeyeceğiniz) bileşimi, sıcaklıklar düştükçe yumuşak, şekillendirilebilir ve yol tutuşunu korumak için moleküler düzeyde tasarlanmıştır.

Ayrıca, genellikle arabanın tahrik tekerlekleri için bir set olmak üzere yalnızca iki kış lastiğine ihtiyacınız olduğunu da duymuş olabilirsiniz. Arka tekerleklerinizdeki tüm çekişi kaybederseniz, kasıtlı olarak kayma plakası yarışında yaptığınız gibi, arabanız tekerlekli patenler üzerindeymiş gibi sürmeye başlar.

Çivili Lastik mi, Performans Kış Lastiği mi?

Çivili lastikler kışın bir seçenektir. Bunlar, sırtın içine gömülü metal saplamalara sahip kış lastikleridir ve fiziksel olarak buzu delerler ve her şeyden daha iyi çekiş sağlarlar. Sorun şu ki, bu saplamalar buzu kazarken aynı zamanda kaldırımı da kazıyor ve aslında yol yüzeylerine zarar veriyor.

İki tip kış lastiği mevcuttur: çivisiz ve performans. Alışverişe başlamadan önce, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmalısınız. Sürüş öncelikleriniz nelerdir?

Her gün araba kullanması gereken biriyseniz ve karlı olsun ya da olmasın işte olmanız zorunluysa, o zaman ikisi arasında daha agresif olan çivisiz bir kış lastiği ile muhtemelen daha iyi durumdasınız. Yollar cehennem gibi soğuk ama az çok temiz ve kuruyken araç kullanma eğilimindeyseniz, o zaman bir performans kış lastiği büyük olasılıkla en iyisidir.

Çivisiz lastikler, kışın en kötü olduğu zamanlar için en iyisidir. Bu lastikler maksimum kar ve buz çekişine sahiptir ve yol yüzeyinin dokusu ne olursa olsun çekiş sağlayan özel bir kış lastiğinden yapılmıştır. Hem karı hem de genellikle lastiğin ayak izinde biriken ince su tabakasını kavramak için tasarlanmıştır.

Hava ne kadar soğuk olursa, performans kışlarına veya dört mevsime göre o kadar iyi çalışırlar. Uzlaşmaları, daha ılıman havalarda en iyi seçiminiz olmamasıdır.

Performans kış lastikleri hala buzlu ve soğuk koşullarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak açık yollar ve daha sıcak günler için idealdir. Islak ve kuru zeminde daha iyiler, ayrıca sürmek daha iyi hissettiriyor. Dahası, aşırı çivisiz kuzenlerinden daha yüksek bir hız derecesine sahipler. Performans kış lastikleri, karda çivisiz lastiklerle aynı ısırmaya sahip olmayacaktır, ancak, diyelim ki, bir şehirde yaşıyorsunuz ve her gün uzun mesafeler kat etmiyorsanız ve yine de iyi bir sürüş istiyorsanız.