Avrupa Lastik Continental
Dört Mevsim Lastiklerini Mi Kar Lastiklerini Mi Tercih Etmelisiniz?
Dört Mevsim Lastiklerini Mi Kar Lastiklerini Mi Tercih Etmelisiniz?

Genel olarak doğru lastikleri seçmek önemlidir, ancak kış lastiği kullanıp kullanmamaya karar vermek zor olabilir. Zorlu kış koşullarında kış lastiklerine sahip olmak, gideceğiniz yere güvenle varmanızda fark yaratabilir. Central Pennsylvania Institute of Science and Technology'de otomotiv hizmet mükemmelliği (ASE) sertifikalı ve otomotiv eğitmeni olan Michael Sipe, dört mevsim lastikleri ile kış lastikleri arasında dikkate değer birkaç fark olduğunu söyledi.

Kış lastikleri, karı kazabilmeleri ve karı daha iyi ısırabilmeleri için daha agresif hale getirildi. Onları çivili veya çivisiz alabilirsiniz. Çivili kış lastikleriniz varsa, yasal olduklarından ve belirlenen süre boyunca kullandığınızdan emin olmak için eyalet yasalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Çivili lastikler karda ve buzda iyi çalışır, ancak çiviler kaldırımda çok daha zordur. Bunları yıl boyunca takmaya devam ederseniz ve normal bir şekilde sürerseniz, metal sonunda aşınır ve buzda ve karda gereken çekişi sağlamaz.

Kış lastikleri çivili olmadıkları sürece tüm yıl boyunca kullanılabilir, ancak bunu yapmanın lastiklerin daha çabuk aşınmasına yol açabilir. Kış lastiği almanız gerekip gerekmediğine karar verirken sürüş koşullarını dikkate almanız önemlidir. Örneğin, dağlarda veya kış bakımının çok az yapıldığı (yolları sürmek veya tuzlamak) bir yerde yaşıyorsanız, bir kış lastiği veya çivili bir kış lastiği kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir site içinde yaşıyorsanız veya ana yollardan çıkmıyorsanız sadece bir dört mevsim lastiği kullanmanın sorun olmayabilir. Hava durumu ne olursa olsun işte olmanız gerekiyorsa kış lastikli dört tekerlekten çekişli bir arabanız olmalıdır. Dört mevsim lastikleri satın alırken lastik sırtı aşınma derecesini kontrol etmenizi ve yapacağınız sürüş miktarıyla karşılaştırmanızı önerilir.

Çok fazla araba kullanıyorsanız, daha yüksek lastik aşınması derecesi almak isteyebilirsiniz. Dört mevsim lastikleri takmıyorsanız, sırt desenini kontrol edin.
Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), kar gelmeden önce hazırlıklı olmak için sonbaharda kış lastiklerinin takılmasını önerir. Lastik basıncını da kontrol etmeniz önerilir, çünkü sıcaklık düştükçe basınç da düşecektir.

Lastik satın alırken, üzerinde üç tepeli dağ kar tanesi sembolü bulunan lastikleri arayın. Bu sembol, karda test edilirken performans gerekliliklerini karşıladığı anlamına gelir. Test, yalnızca orta kalınlıkta karda bir lastiğin hızlanmasını ölçer.