Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Ne Zaman İcat Edildi?
Kış Lastikleri Ne Zaman İcat Edildi?

Kış lastikleri 1930'lardan beri kullanılmaktadır ve ilk olarak kamyonlar için ve daha sonra sadece birkaç yıl sonra binek araçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Bundan önce kış aylarında normal lastikler kullanılıyordu ve Kanada ve İskandinav ülkeleri gibi bazı yerlerde bu, çoğu zaman şartların gerektirdiği kadar yol tutuşu veya çekiş kontrolü sağlamıyordu.

İlk Kış Lastikleri

İlk kış lastiği seti, 1934'te Nokian'ın, hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşma şanslarını artırmanın bir yolu olarak kamyonlara uygun lastikleri ilk kez ürettiği Finlandiya'dan geldi. Bu, yollarda hâlâ çok sayıda at ve arabanın olduğu ve araçların şimdiki kadar sağlam olmadığı bir dönemdi. Kamyonları ve arabaları kontrol altında tutmaya yardımcı olacak bir lastik setine sahip olmanın sürücüleri, yayaları ve atları güvende tutmada büyük etkisi oldu.

Eşsiz Sırt Tasarımı

Bu yeni kış lastikleri ilk satıldığında, o dönem için tamamen benzersiz bir sırt tasarımına sahipti. İlk araçlar için üretilen lastikler çok hafif sırt desenlerine sahipti, ancak kış lastikleri, lastiğin kara "ısırmasına" ve maksimum çekiş sunmasına yardımcı olan önemli ölçüde daha büyük dişler içeren tamamen yeni bir stille tasarlandı.

Daha Fazla Marka Tarafından Tanıtım

Nokian'ın ilk özel kış lastiği teklifini sunmasının ardından, diğer birçok üretici hızla aynı şeyi yaptı ve kendi versiyonlarını tanıttı. Örneğin, Goodyear 1952'de Suburbanite kış lastiklerini piyasaya sürdü ve ilk çivili lastik modeli 1965'te duyuruldu. 1972'de Michelin Lastikleri en son teknolojilerini içeren bir kar lastiğinin patentini aldı: sırtta değişken genişlikte girintiler içeren bir lastik tasarımı, karda ve buzda kavramaya yardımcı olur.

Çivili Kış Lastikleri

Çivili lastikler 1960'larda büyük üreticiler tarafından üretilmeye başlandı ve bu da sürücülerin çeşitli koşullarda araçlarını kontrol altında tutmalarına yardımcı oldu.

Tüm büyük üreticiler arasında net olan bir şey var: İlk olarak ne zaman ve nerede icat edildiklerinden bağımsız olarak, kış lastikleri her geçen gün daha iyi hale geliyor! Son birkaç on yılda bazı şaşırtıcı yenilikler tanıtıldı ve bunun yakın zamanda değişmesini beklemeyin. Kış lastiği için araştırma ve geliştirme fonu çok büyük ve en son tanıtımlardan bazıları şunları içeriyor:

Microbit Teknolojisi: Toyo Tyres, kışlık ürünlerine ceviz kabuklarını dahil etmiştir. Ceviz kabukları en sert doğal malzemeler arasındadır ve daha iyi çekiş sağlamak için karı ve buzu deler. Aynı zamanda çevre dostu bir seçimdir. Cooper Tyres, Goodyear Tyres, Bridgestone Tyres ve diğerlerinin kış lastiği tekliflerine silika bileşikleri dahil edilmiştir. Çekişi artırmak, yol gürültüsünü azaltmak ve araç sahiplerinin kışın sürüş keyfine devam etmesini sağlamak için tasarlanan malzemelerde, kanallarda ve sırt desenlerinde yapılan optimizasyonlar birçok üreticide yaygındır.

Lastik seçiminizden bağımsız olarak, Kanadalıların ezici çoğunluğu için kış lastiklerinizi 1 Ekim ile Nisan sonu arasında takmanızı ve her zaman dörtlü setler kullanmanızı öneririz.