Avrupa Lastik Continental
Kış Lastikleri Sadece Kışın Mı Kullanılır?
Kış Lastikleri Sadece Kışın Mı Kullanılır?

Kış ve dört mevsim lastikleri arasında iki temel fark vardır. Kış lastikleri, karlı yüzeylerde yol tutuşu sağlamada daha iyi olan daha yumuşak bir kauçuk bileşimi kullanır. Dört mevsim lastiklerindeki kauçuğun aksine, soğuk havalarda sertleşme eğilimi gösterir ve sonuç olarak çok daha kolay kayar. Bir kış lastiğinin ikinci ana özelliği sırt desenidir. Kış lastiği dişlerinde, lastiğe karı "ısırmaya" yardımcı olan çok sayıda keskin kenar sağlayan "kanal" adı verilen çok sayıda dar kesik vardır.

Kış lastikleri karlı yollarda çok iyi performans gösterir Karlı koşullar, kış lastiklerinin parladığı yerdir. Tüm mevsimlerin verimsiz geçtiği hafif yokuşlarda, kış lastikleri aracı kavrar ve çok az sorunla hareket etmesini sağlar. Araba karda sürerken çok daha az patinaj veya kilitlenmeyen fren etkisi ile fark edilir şekilde daha dengelidir. Yine de daha sonra ele alacağım gibi, koşullar için çok hızlı gidiyorsanız veya yeterince dik bir yokuşla karşılaşırsanız kış lastikleri yine de kayar.

EFSANE: Kış lastikleri buzda da aynı derecede etkilidir.

Araç durma mesafelerinin kış ve dört mevsim lastikleri ile test edildiği "buz pisti" testlerini muhtemelen görmüşsünüzdür. Kış lastiklerinin bu bölümde bir avantajı var, ancak bu testlerde arabaların düz, düzgün bir yüzey üzerinde nispeten yavaş hızlarda hareket ettiğini unutmayın. Gerçek dünyada tepeler, eğimli yollar ve genellikle kapalı bir buz pistinde elde edebileceğinizden daha yüksek hızlar vardır.

EFSANE: Kış lastikleri ile buzlu yollarda normal hızlarda gidebilirsiniz.

Kış lastikleri kaygan yollarda kayabilir. Tüm sezonlara göre biraz daha yüksek bir güvenlik marjına sahip olabilirler, ancak yine de bir sınırları vardır! Bu marjı aşarsanız, tıpkı dört mevsim lastiklerinde olduğu gibi kayar ve kontrolü kaybedersiniz. Sonuç olarak, kış lastikleriyle bile buzlu veya karlı yollarda normal hızda seyahat etmek güvenli değildir. Bu bakımdan, sürücü koşullar için güvenli bir hıza yavaşlamadığında, kış lastikleri kazaları önlemek için sihirli bir çözüm olmaktan uzaktır.

ESC, ABS ve 4WD/AWD gibi diğer araç güvenlik özellikleri gibi kış lastiklerinin de sınırları vardır. Araç, ekipmana aşırı güven nedeniyle bu sınırların ötesine sürüldüğünde, sonuç aynıdır: kaymanın eşiğinde olan dengesiz bir araç durumu ve kontrol kaybı. Güvenlik açısından zengin bir araca sahip aşırı özgüvenli bir sürücü, kazaları daha yüksek hızlarda meydana gelme eğiliminde olacağından, ortalama bir sürücüye göre daha fazla yaralanma riski altında olacaktır.

Mevsimsel değiştirme maliyeti: Kış lastikleriyle ilgili önemli bir maliyet unsuru, onları dört mevsim lastiklerinizle yılda iki kez (ilkbahar ve sonbaharda) değiştirme sürecidir. İkinci bir tekerlek setinin kullanılması: Kış lastikleri kullanan pek çok kişi, üzerine kış lastiklerinin kalıcı olarak takıldığı ikinci bir özel jant seti satın alır.