Avrupa Lastik Continental
Kış Lastiklerini Benzersiz Yapan Nedir?
Kış Lastiklerini Benzersiz Yapan Nedir?

Kış lastiği, yol karlı olsun veya olmasın, 7ºC'nin altındaki sıcaklıklarda güvenli sürüş için özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Lastiğin yanağında bulunan özel işaretler, M+S ve/veya 3PMSF ile tanımlanırlar.

Kış Lastikleri, Kar Lastikleri ve Termo Kauçuk Lastikler arasındaki farklar nelerdir?

Gerçekten çok fazla bir fark yok. Bu terimler zaman içinde ve yeni teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişmiştir. Faydaları sadece karlı yollarda değil, tüm kış koşullarında, özellikle 7°C'nin altındaki sıcaklıklardaki ıslak yol yüzeylerinde hissedilebildiğinden, günümüzde genellikle kış lastikleri olarak anılmaktadırlar.

Aracıma neden kış lastikleri takmalıyım?

Yaz lastikleri, sıcaklık düştüğünde belirgin şekilde daha az etkilidir. Düşük sıcaklıklardan kaynaklanan sertleştirilmiş kauçuk, yolda zayıf tutuşa neden olur. Bu nedenle, sıcaklık 7 °C'nin altına düşmeye başlar başlamaz lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz.

Kış sürüşünün talepleri için geliştirilen kış lastikleri, soğuğa uyum sağlayan malzemelerden üretilir. Kuru, ıslak, karlı veya buzlu zeminde, esnek lastikleri ve derin diş yapısı daha iyi yüzey tutuşunu garanti eder. Aracın yol tutuşu ve sürülebilirliği optimize edildi ve fren mesafesi azaltıldı.

Soğuk hava yolları değiştirdiğinde

Kışın sürüş koşulları çok değişken olabilir ve yol yüzeyleri kurudan neme, ıslaktan karlı veya buzluya değişebilir. Ne olursa olsun, hava soğuk olmaya mahkumdur; bu nedenle aracınızda kış veya dört mevsim lastikleri gibi kış havasına uygun lastikler kullanmanız önemlidir.

Lastik dünyasında, sıcaklık 7°C'nin altına düştüğü anda kış başlar. Bu nedenle, genellikle kış lastiklerinize geçmeniz tavsiye edilir. Bu sıcaklıkta, lastiklerinizdeki kauçuk sertleşir ve daha az verimli hale gelir. Kış veya 4 mevsim lastikleri ile kışın güvenlik

Kar, buz, kara buz: sürücüler kışın araç kullanırken daha az güvenli hissedebilir. Ama bu şekilde olmak zorunda değil. Soğuk havalarda araç kullanmanın risk faktörlerini doğru bir şekilde hesaba katarak ve kış koşullarına uygun donanıma (kış lastikleri veya 3PMSF sertifikalı dört mevsim lastikleri) sahip olduğunuzdan emin olarak, kışın da kendinizi güzel bir yaz gününde hissettiğiniz kadar güvende hissedebilirsiniz. .

Soğuk havalarda gerçek risk faktörleri

Sürücüler, kar ve buzun kış sürüşü için en büyük tehlikeler olduğuna inanma eğilimindedir. Yine de her 10 kazadan 9'u* kar veya buzla kaplı yol yüzeyleri yerine kuru veya ıslak yollarda meydana geliyor.

Kar bir tehlike olabilir, ancak tek tehlike olmaktan çok uzaktır. Kışın bile, 10 olaydan yaklaşık 9'u* düz bir yolda meydana gelir.

Bu fenomen nasıl açıklanır? Bu bir konsantrasyon sorunudur. Sürücüler keskin virajlarda ve kör virajlardan çıkarken çok daha dikkatli olma eğilimindeyken, iyi görüş sağlayan düz şehir yollarında sürerken dikkatlerini dağıtırlar. Sonuç olarak, kaza sayısı kentsel alanlarda önemli ölçüde daha yüksektir.

Bu gibi koşullarda, lastikleriniz daha da önemli bir rol oynar, bu nedenle aracınıza kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri takmanız önemlidir.