Avrupa Lastik Continental
Lastik Yanağında Görülen Dalgalanma

Lastik Yanağında Görülen Dalgalanma

Otomobil lastiklerinde kullanılan zemine göre zamanla bazı hasar görülebilir. Çeşitli aşınmalarla karşılaşmak mümkündür. Düzenli ya da düzensiz aşınma diye adlandırılan ve genelde dış etkenlerden ortaya çıkan bu tip hasarlar lastiğin zamanla kullanılmaz hale gelmesine bile sebep olabilir. Bunlardan biri de lastik yanağında görülebilen dalgalanmalardır. Lastiğin yanağı her zaman pürüssüz olmamaktadır. Kullanıma bağlı olarak lastik yanağında bazı deformasyonlar neticesinde şişme ya da dalgalanmalar görülebilir. Bunlar çoğu zaman uzmanı tarafından yapılacak detaylı bir inceleme gerektirmektedir.

Lastik yanağında görülen bu dalgalanmalar çoğu zaman sürüş performansı ya da emniyetini olumsuz etkilemez ve zararsız sayılabilir. Bu dalgalanmalar görsel olarak sorun yaratabilecek olgulardır. Bu tip dalgalanmalar bir balonun şişirilip baskı uygulanmasıyla ortaya çıkan şişkinlikleri anımsatır. Lastik yapısı gereği içerisinde ince tellerin olduğu bir üründür. Bu teller lastiğin iç yanağına gömülüdür ve frenlame ya da güç iletimi için zaruri parçalardır. Kısacası lastik içinde bizim görmediğimiz bir sürü telden oluşmaktadır denebilir. Bu teller lastik üretimi aşamasında üst üste bindirilerek lastiğin daha sağlam olması sağlanır. Bazı durumlarda bu tellerin üst üste binmesiyle lastikte dalgalanma şeklinde bir oluşum görülebilir.

Continental bu gibi durumlarda lastiğinizin durumunu uzman bir lastikçiye gösterip durumun bir sorun mu estetik bir problem mi olduğunun tespit edilmesini önermektedir. Lastikte görülen dalgalanmanın sebebi bahsettiğimiz durumdan kaynaklanıyorsa lastik olduğu gibi kullanılabilir. Güvenlik açısından ya da sürüş performansı bakımından herhangiş bir olumsuz durum söz konusu olmayacaktır. Fakat lastikte bunların dışında bir sorun, deformasyon ya da aksaklık oluşmuşsa lastiğin tamir edilip edilmeyeceğine yine uzman ekibin karar vereceği asla unutulmamalıdır.