Avrupa Lastik Continental
Ne Tür Lastiklere İihtiyacım Var?
Ne Tür Lastiklere İihtiyacım Var?

Sürüş koşulları yıl boyunca değişir. Yeni lastik satın alma zamanı geldiğinde, yerel ikliminizi göz önünde bulundurmalısınız. Yaz ve kış lastikleri veya dört mevsim ve kış lastikleri arasında geçiş yapmak daha uygun olabilir. Belki de dört mevsim lastiklerle tüm yıl boyunca araba kullanabilirsiniz. Kış lastiği sırt desenleri, kar ve sulu kar üzerinde etkili olacak şekilde tasarlanmıştır ve soğuğa dayanabilir. Karda ve buzda daha iyi yol tutuşu ve daha kısa frenleme mesafeleri sunarlar. Yaz lastikleri ise sıcak havalarda kuru yollarda mükemmel tutuş, optimum yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlar.

Bununla birlikte, yoğun yağışlardan sonra ıslak yollarda da iyi kavrama sağlarlar. Birçok otomobil dört mevsim genel amaçlı lastiklerle donatılmıştır. Dört mevsim lastikleri çeşitli koşullarda çalışır. Kabul edilebilir çekiş ve iyi bir sırt ömrü sunarlar. Ancak yazın yaz lastikleri kadar iyi performans gösteremezler. Aşırı kış koşullarında kış lastikleri kadar güvenli de değiller.

Birlikte ele alındığında, bir lastiğin temel gereksinimleri seçiminizi daraltır. Ancak binek otomobil lastikleri hala birçok başka seçeneğe sahiptir. Sizin için doğru lastiği seçmek, sürüş tarzınıza ve bütçenize bağlıdır. Sessiz ve konforlu bir sürüş mü arıyorsunuz? Bu kategorideki lastikler, gürültüyü en aza indirecek şekilde tasarlanmış bir lastik sırtına sahiptir.

Ancak sırt kauçuğu daha yumuşak olabilir ve bu da aşınma oranını artırır. Bu nedenle, sessiz lastikler asfalt yollar için en uygun olanıdır. Ya da belki de en iyi yakıt verimliliğini sunan lastikler mi arıyorsunuz?

Bu lastikler, önemli ölçüde geliştirilmiş yakıt ekonomisi sağlayan daha düşük yuvarlanma direncine sahip bir dişe sahiptir. Asfaltsız yollarda sürüyorsanız veya arazi sürüşünden hoşlanıyorsanız, lastiğin çok yönlülüğü çok önemlidir. Arazi lastiği yeterli olabilir. Veya bir arazi lastiğinin yan duvar korumasını da düşünebilirsiniz. Çamurlu lastikler gibi birçok özel 4x4 lastik, çeşitli araziler için ek çekiş sunar.

Lastik ebadı genişlik, çap ve yükseklik-genişlik oranı olarak sağlanır. Genişlik, bir yan duvardan diğerine milimetre sayısını ölçen üç basamaklı bir sayıdır (1). Oran, genişliğin (2) ile karşılaştırıldığında yüksekliğin iki veya üç basamaklı bir yüzdesidir. İnç olarak belirtilen çap, aracınızın tekerlek boyutuna uygun olmalıdır. Lastikler, R (3) harfiyle gösterilen yapı olarak da farklılık gösterebilir. 1970'lere kadar çapraz katlı lastikler en yaygın olanıydı; kenarları boncuk telinin etrafına sarılmış lastikli kord katlarından yapılmış bir mahfazaları vardı. Modern otomobil mühendisliğinde radyal lastik çapraz katlı lastiğin yerini tamamen almıştır. Radyal bir lastik mahfazasındaki kordlar, hareket yönüne dik olarak uzanır. Yandan bakıldığında, kordlar radyal olarak uzanır ve lastiğe adını verir.

Lastikler aracın yükünü destekleyebilmelidir; bu kapasiteye yük indeksi denir. Ağırlığı belirlemek için indekse bakın, ardından desteklenen toplam yükü elde etmek için bunu lastik sayısıyla çarpın. Yan duvarda (5) bir harf olarak gösterilen hız derecesi, lastiğin yapabileceği maksimum hızdır. Daha yüksek maksimum hıza sahip lastiklerin daha hızlı diş aşınmasına sahip olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Hız derecesi en az aracın azami hızı kadar yüksek olmalıdır. Üretici ayrıca size aracın optimum çalışması için ideal lastik basıncı hakkında bilgi sağlar. Bir lastiği maksimum nominal basıncına yakın bir yerde çalıştırıyorsanız çok dikkatli olun; aracın yol tutuşunu değiştirir ve lastik aşınmasını artırır. Boyut (6), güvenlik kodları ve ilişki simgeleri gibi diğer bilgiler için yan duvarı kontrol ettiğinizden emin olun. Size ülkeniz için onaylanıp onaylanmadığını ve ortak kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını söylerler.